opinie | artykuły

Jak powstaje odparzenie pieluszkowe.


Badania przeprowadzane w UK potwierdzają, że odparzenie pieluszkowe nie rozwija się zazwyczaj natychmiast po urodzeniu. Początki przypadają ogólnie na okres pomiędzy 3 tygodniem, a drugim rokiem życia , przy czym największa częstotliwość występowania odparzeń to okres pomiędzy 9, a 12 miesiącem życia. Powstaje ono w miejscu kontaktu pieluszki ze skórą.


Precyzyjne określenie etiologii odparzenia nie jest jasno zdefiniowane. Uważa się, że u jego źródła leżą takie czynniki jak: wilgoć, tarcie, mocz, stolec i obecność mikroorganizmów.
Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym występowaniu odparzeń jest utrudniony dostęp do miejsc, gdzie występuje, gdyż skóra w tej okolicy posiada liczne fałdki i zagłębienia, co utrudnia efektywne mycie, czy osuszanie.


Mechanizm powstawania odparzenia pieluszkowego.


Obecność pieluszki znacząco zwiększa wilgotność w miejscu, które osłania, przez co naskórek, najbardziej zewnętrzna, ochronna warstwa skóry ulega maceracji. Naskórek staje się bardziej podatny na tarcie w kontakcie z materiałem pieluszki, co powoduje mikrouszkodzenia, a obecność wilgoci czyni skórę bardziej przepuszczalną dla pozostałych czynników przyczyniających się do powstania odparzeń. Czynniki te to substancje i enzymy obecne w moczu lub kale. Jak stwierdzono w badaniach, gdy pozostają one na skórze nieuszkodzonej, nie czynią takich szkód , jak wówczas , gdy znajdą sie w środowisku wilgotnym z mikrouszkodzeniami.


Enzymy obecne w moczu i kale to ureaza, lipazy i proteazy.
Ureaza powoduje rozkład moczu, co skutkuje podwyższeniem pH skóry z normalnego 4,5-5,5 do bardziej zasadowego. Powstałe w ten sposób środowisko zasadowe powoduje wzrost aktywności enzymów fekalnych, czyli lipaz i proteaz, które powodują podrażnienie skóry i jej zaczerwienienie oraz osłabienie jej integralności.


Z powyższego mechanizmu powstawania odparzenia wynika zatem, że powstaje ono w miejscu kontaktu skóry z pieluszką, z fekaliami / moczem. Ma więc charakter miejscowy bo obejmuje skórę która styka się bezpośrednio z pieluszką. Należy jednak wspomnieć o dodatkowym czynniku - czasie kontaktu .
Aby doszło do podrażnienia i odparzenia, kontakt czynników drażniących ze skórą musi być przedłużony (co oznacza ponad 2 godziny bez zmiany pieluszki). Ma to zazwyczaj miejsce w nocy, kiedy to zmiana pieluszki może nie następować tak często, jak w ciągu dnia.
Szacuje się, że w pomiędzy 40 a 75 % przypadków odparzeń trwających dłużej niż 3 dni dochodzi do zakażenia drożdżem o nazwie Candida albicans.

Odparzenie dotknięte tym mikroorganizmem zazwyczaj objawia się:.


Jak zapobiegać odparzeniom i pielęgnować skórę niemowlęcia?.

Czystość i minimalizacja wilgoci

Utrzymanie czystości i minimalizacja wilgoci w okolicy okołopieluszkowej to najskuteczniejsze metody walki z odpieluszkowym zapaleniem skóry. Oznacza to częste zmiany pieluszek i zapewnienie jak najczęstszego kontaktu skóry pośladków z powietrzem (najlepiej pozostawić dziecko bez pieluszki, gdy wiemy , że przed chwilą właśnie zrobiło siku, lub pozwolić w nocy spać bez pieluszki, dobrym wyjściem jest również zakładanie na noc pieluszki o jeden lub dwa rozmiary większej ).


Częste wymiany pieluszek

Zaleca się częste zmienianie pieluszek oraz stosowanie takich, które dzięki specjalnym absorbentom (najczęściej kwasu poliakrylowego) sprawiają, że wilgoć jest izolowana od powierzchni skóry. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się długiego pozostawania dziecka z pieluszką wypełnioną cieczą, gdyż staje się ona nieprzepuszczalna dla pary wodnej i wówczas blokuje eliminowanie wilgoci. W wyniku tzw. okluzji wraz ze wzrostem wilgoci wzrasta ryzyko przeznaskórkowego wchłaniania substancji niekorzystnych dla skóry.


Odpowiednie ubranka

Ponadto należy unikać stosowania ubranek z nieoddychających materiałów, aby nie powodować miejscowego wzrostu wilgotności skóry. Ale warto też pamiętać, że nawet zbyt ciasne spodenki bawełniane, (a więc z oddychającego materiału), pozostawione na dłużej na mokrej pieluszce też mogą przyczynić się do odparzenia. Ważne jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza ponieważ ma ono wpływ nie tylko na wilgotność, ale również na temperaturę i pH skóry. Ten korzystny mikroklimat skóry ma przełożenie na mikroflorę ją zasiedlającą. Naturalnie kwaśny odczyn skóry (pH 4,5 - 5,5) jest niezbędny do utrzymania na skórze prawidłowej mikroflory, która pełni funkcję swoistego czynnika antybakteryjnego dla obcej mikroflory.


Zmieniaj pieluszkę najlepiej tuż po jej zabrudzeniu. W przypadku noworodków zaleca się zmianę pieluszki co 1-3 godziny oraz co 3 do 4 godzin w przypadku niemowląt 3 miesięcznych i starszych)


Higiena osobista

Pielęgnacja skóry niemowlęcia podatnej na odparzenia obejmuje odpowiednie mycie genitaliów i pośladków z wykorzystaniem bardzo łagodnych środków myjących i ciepłej wody lub delikatnych ciekłych produktów myjących nie wymagających spłukiwania wodą. Jeśli powierzchnia skóry jest naruszona warto ją przemyć wodą polewając delikatnym strumyczkiem (np. wykorzystując buteleczkę z tryskawką) , lub nasączyć wodą płatek bawełniany i przyłożyć do oczyszczanego miejsca. W przypadku oczyszczenia powierzchni z resztek kremu lub odchodów zaleca się kilkukrotne przyłożenie suchego wacika, co jest mniej drażniące niż ścieranie na mokro. Nadrzędna zasada przy prawidłowej higienie okolicy okołopieluszkowej to unikanie nadmiernego szorowania i pocierania tej okolicy ciała, a także osuszenie zmywanej powierzchni po umyciu, a przed założeniem pieluszki.


Zalecane do niedawna mycie tylko wodą i delikatną szmatką może mieć negatywny wpływ na fizjologię skóry, ponieważ sama woda nie ma zdolności do usuwania substancji tłustych, a poza tym woda nie jest zdolna do zapewnienia właściwego pH.


Chusteczki nawilżające

Alternatywą dla tradycyjnego sposobu mycia jest używanie nawilżających chusteczek dla niemowląt, które w przypadku istniejącego odparzenia powinny być szczególnie delikatne, chodzi tutaj nie tylko o materiał, z jakiego są wykonane, ale również o skład płynu, którym są nasączane. Warto przed zakupem chusteczek sprawdzić w internecie skład płynu. Dobrą zasadą jest, że im mniej składników tym lepiej. Przy skórze z odparzeniem na pewno warto unikać chusteczek z substancjami zapachowymi i duża ilością konserwantów ( zazwyczaj producenci stosują mieszaniny konserwujące np: komplet parabenów czyli Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben lub zestaw Phenoxyethanol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Polyaminopropyl Biguanide). Niektóre chusteczki są nasączane emulsjami zawierającymi substancje natłuszczające lub dodatkowo pielęgnującymi skórę, ja osobiście uważam, że chusteczka powinna być nasączona tylko delikatnymi składnikami myjącymi, zaś kwestie pielęgnacji pozostawiłabym w gestii kremu, którym przecież smaruje się malucha przed założeniem pieluszki. Ponadto ważne, żeby chusteczki były naprawdę wilgotne, czyli dobrze nasączone, bo wówczas jest lepszy poślizg i mniejsze tarcie.


Chusteczki podobnie jak delikatne płyny do mycia, dzięki obecności efektywnych systemów buforujących pomagają w przywróceniu fizjologicznego pH skórze, przez co przezwyciężają szkodliwy wpływ podwyższonego pH występującego często w okolicy okołopieluszkowej. Tutaj jednak też należy pamiętać o dokładnym osuszeniu skóry po użyciu wilgotnej chusteczki.


Krem Flodomax na odparzenia pieluszkowe

Od wielu lat w profilatyce odparzeń pieluszkowych oraz przy łagodnych odparzeniach stosuje się tzw. kremy barierowe. Są to emulsje pozostawiające na skórze ochronną warstewkę lipidową, wodoodporną, która chroni skórę przed bezpośrednim kontaktem z czynnikami drażniącymi. Należy tu podkreślić, że kremy o konsystencji pasty, czy maści znacznie lepiej spełniają tę funkcję aniżeli olejki, czy zwykłe kremy o lekkiej konsystencji, ponieważ te pierwsze znacznie lepiej przylegają do skóry i trudniej je usunąć. Kremy te zawierają dosyć dużo substancji tłustych i składniki aktywne takie jak tlenek cynku, dimethicon, lanolinę, wazelinę ( Petrolatum). Zaleca się stosowanie tych kremów przy każdej zmianie pieluszki, co ma na celu zachowanie suchego środowiska pod pieluszką, ochronę przed tarciem i czynnikami szkodliwymi. Niewątpliwym plusem jest obecność w takich kremach substancji nawilżających takich jak gliceryna, czy pantenol, które pozytywnie wpływają na regenerację skóry podrażnionej, a dodatkowo nawilżają skórę zdrową. Przy tych kremach również obowiązuje zasada, że im mniej składników tym lepiej, chodzi o jak najmniejszą zawartość ewentualnych alergenów lub substancji dodatkowych, jak np. rozpuszczalniki w wyciągach roślinnych, które nie są pożądane w przypadku skóry dotkniętej odparzeniem, czy konserwanty. Wiadomo też, że największymi nośnikami alergenów są substancje zapachowe oraz ekstrakty roślinne.


Należy podkreślić, że w przypadku ostrych odparzeń, gdzie doszło do zakażenia drożdżem Candida albicans kontynuacja smarowania skóry kremem z tlenkiem cynku, czy z wazeliną powoduje zaostrzenie objawów. W takim przypadku zaleca się konsultację z farmaceutą lub lekarzem w celu włączenia do terapii produktu przeciwgrzybowego ( np. Clotrimazolu) . Należy uważać , aby przy zakażeniu drożdzakiem nie spowodować przeniesienia go w okolice jamy ustnej dziecka . W przypadkach jeszcze cięższych, gdy odparzenie nie ustępuje włącza się antybiotyki lub maści sterydowe. Jak wiadomo jednak tego typu leki to ostateczność , jeśli chodzi o delikatną skórę maluszka. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.


2018 © Copyright Sudopharma