opinie | artykuły

Odparzenie "pieluszkowe" u dorosłych.


Popularne u niemowląt odparzenie pieluszkowe objawiające się m.in. zaczerwieniem i podrażnieniem, występować może również u dorosłych w wyniku stosowania produktów higienicznych absorbujących wilgoć, tj. wkładek higienicznych lub specjalnych majtek stosowanych przy niedotrzymaniu moczu. Okluzja skóry w miejscach kontaktu z tymi produktami powodować będzie akumulację wilgoci, która może być przyczyną zapoczątkowania lub pogorszenia kontaktowego zapalenia skóry. Inne czynniki wpływające negatywnie: to tarcie mechaniczne w wyniku kontaktu skóry z materiałem higienicznym, temperatura i pH oraz czynniki indywidualne, które mogą być zależne od wieku i stanu skóry.


Czynniki i mechanizm powodujące zapalenie skóry w przypadku wkładek stosowanych przy niedotrzymaniu moczu są identyczne dla dorosłych, jak dla dzieci w przypadku pieluszkowego zapalenia. Jednakże skóra starszych ludzi uważana jest za bardziej kruchą i podatną na uszkodzenia. Morfologiczne zmiany, które zachodzą w skórze z wiekiem tłumaczyć mogą mniejszą jej odporność na tarcie i spowolnienie procesów naprawczych i regeneracyjnych w stosunku do skóry młodej.


"Okluzja - to szczelne pokrycie powierzchni skóry zapobiegające utracie wody przez skórę, zjawisko wykorzystywane w kosmetologii do zwiększenia nawilżenia skóry i penetracji substancji aktywnych do skóry (np. przy stosowaniu maseczek)."

Proces zapalny przy stosowaniu wkładek związany jest, z wspomnianą wyżej okluzją skóry i oddawaniem moczu, prowadzącym do wzrostu poziomu wilgoci. Mokra i "rozmięknięta skóra" ułatwia penetrację potencjalnie szkodliwych substancji, a ponadto wyższa wilgotność stanowi czynnik sprzyjający wzrostowi i aktywności mikroorganizmów. Okluzja oraz postępujący rozkład moczu (mocznika do amoniaku) prowadzą do wzrostu pH, co sprzyja wzrostowi aktywności enzymów fekalnych (lipaz i proteaz), które uczestniczą bezpośrednio w rozkładzie materiałów budulcowych skóry, czyli lipidów i białek. Jednoczesna obecność tych enzymów i kwasów żółciowych w fekaliach powoduje dalsze przyspieszenie pogorszenie stanu skóry. Wilgotna skóra jest też bardziej podatna na siły tarcia, co skutkuje pojawieniem się przetarć i mikrouszkodzeń, gdy skóra jest uszkodzona, stanowi łatwe wrota dla czynników drażniących z moczu i kału, a także mikroorganizmów i ich metabolitów, co skutkuje zaczerwieniem i postępującym podrażnieniem. Powszechnym mikroorganizmem, który najczęściej kolonizuje skórę dotkniętą odparzeniem jest Candida albicans, która powoduje znaczne zaostrzenie objawów odparzenia. Wówczas obserwuje się intensywnie skupiska rumieniowe z widocznymi czerwonymi grudkami i krostkami, czasem mogą też występować białe łuski. Zmiany te łatwo rozszerzają się na najbliższe fałdy skórne.


Strategia zapobiegania odparzeniu przy niedotrzymaniu moczu, lub też postępowanie przy łagodnym zaczerwienieniu polega na skutecznej ochronie miejsc narażonych i neutralizacji czynników wywołujących odparzenie.


OCHRONA MIEJSC WRAŻLIWYCH - polega na stosowaniu kremów barierowych, zawierających w składzie tlenek cynku, emolienty, oleje. Tlenek cynku posiada działanie antybakteryjne i osuszające oraz wraz z substancjami natłuszczającymi stanowi barierę ochronną na skórze. Chroni przed namnażaniem niekorzystych mikroorganizmów, stanowi barierę dla enzymów i czynników drażniących, a ponadto redukuje mechaniczne tarcie pomiędzy skórą i materiałem wkładki.


NEUTRALIZACJA CZYNNIKÓW - polega na częstej zmianie wkładek przy niedotrzymaniu moczu oraz łagodnym i ostrożnym myciu miejsc wrażliwych preparatami delikatnymi o prostym składzie, które łagodnie oczyszczają bez wprowadzania na powierzchnie skóry dodatkowych substancji takich jak barwniki, konserwanty, ekstrakty roślinne itp. Neutralizacja polega również na jak najczęstszym eksponowaniu miejsc wrażliwych na kontakt z powietrzem. Ważnym aspektem jest również stosowanie wkładek z oddychających materiałów.


Strategia postępowania przy istniejącym odparzeniu z ostrym przebiegiem, a więc takim gdzie doszło do nadkażenia skóry (np. Candidą albicans), opiera się na zaprzestaniu stosowania kremu z tlenkiem cynku, a włączeniu leczenia farmakologicznego np. maści ze sterydami (np. hydrokortyzonem), często w połączeniu z czynnikiem przeciwgrzybowym lub antybiotykiem.

2018 © Copyright Sudopharma